Zobacz koniecznie
Strona główna
Podział polityczny
Dane geograficzne
Wody
       Rzeki
      Jeziora
Klimat
Historia
Ludność
Państwa
Kultura
Flora i Fauna

Reklama
Darmowe szablony

Rzeki Europy
Wołga (ros. Волга, łac. Rha) – najdłuższa rzeka Europy, płynąca przez Rosję. Długość - 3690 km, powierzchnia zlewni - 1380 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia 8000 m³/s (252 km³ rocznie).
Wołga ma źródła we wzgórzach Wałdaj, potem w swym górnym biegu łączy ze sobą szereg małych jezior (Wceług, Pieno, Wołgo, i inne). Płynąc wśród wzgórz morenowych, tworzy głęboką dolinę. W środkowym biegu płynie przez obniżenia Niziny Wschodnioeuropejskiej, początkowo w kierunku wschodnim, a potem południowym. Na odcinku od Gorki do Wołgogradu opływa od północy i wschodu Wyżynę Nadwołżańską w dolinie o znacznej asymetrii brzegów: prawy brzeg jest wysoki, lewy jest niski. W pobliżu Kujbyszewa tworzy charakterystyczne duże zakole wokół odosobnionego wzniesienia Gór Żygulewskich. Powyżej Wołgogradu oddziela się od Wołgi rzeka Achtuba, która płynie równolegle przez około 520 km, łącząc się z głównym nurtem licznymi odnogami i kanałami, w końcu uchodzi do jednego z ramion delty wołżańskiej. Wołga uchodzi do Morza Kaspijskiego w postaci olbrzymiej delty, która ma powierzchnię około 13 tys. km² i tworzy ponad 80 ramion, a jej roczny przyrost przekracza 180 metrów.

Dorzecze Wołgi:
Prawe dopływy: Oka, Sura, Swijaga
Lewe dopływy: Mołoga, Szeksna, Kostroma, Unża, Wietługa, Kama, Sok, Samara

Rzeka od wysokości Wołgogradu nie ma żadnych dopływów.
Okres trwania pokrywy lodowej wynosi od 150 dni w górnym biegu do 100 dni w dolnym. Wołga stanowi najważniejszą śródlądową arterię wodną Rosji, żeglowna jest na długości ponad 3400 km, od Rżewa do ujścia, a jej dorzecze obejmuje 41 tys. km rzek spławnych i ponad 17 tys. km rzek żeglownych. W górnym biegu posiada połączenia z Morzem Bałtyckim (Kanał Wołżańsko-Bałtycki) i Morzem Białym (Kanał Białomorsko-Bałtycki). W dolnym biegu posiada połączenia z Morzem Azowski i Morzem Czarnym (Kanał Wołżańsko-Doński). Bezpośrednie połączenie kanałowe z Wołgą posiada także Moskwa (Kanał im. Moskwy). Przewozy obejmują głównie: drewno, ropę naftową, materiały budowlane, zboże i sól.

darmowy hosting obrazków

Rzeka Wołga

Energetyczne zasoby Wołgi zostały w dużym stopniu wykorzystane przez tzw. Wołżansko-Kamską Kaskadę Hydroenergetyczną. Dla celów energetycznych oraz żeglugowych wybudowano na Wołdze sztuczne zbiorniki: Iwankowski ("Moskiewskie Morze") o powierzchni 327 km², Uglicki o powierzchni 249 km², Rybiński o powierzchni 4580 km², Gorkowski o powierzchni 1570 km², Kujbyszewski o powierzchni 6450 km², Saratowski i Wogłogradzki o powierzchni - 3165 km². Dzięki zbiornikom tym zmiejszono wahania poziomu wody w rzece dawniej przewyższające niekiedy 10 m, a u ujścia Kamy nawet 17 m.

Do największym miast położonych nad Wołgą należą: Twer, Czerepowiec, Rybińsk, Jarosław, Kostroma, Niżny Nowogród, Czeboksary, Kazań, Symbirsk, Togliatti, Samara, Saratów, Wołgograd, Astrachań.

Dunaj (łac. Danubius, ang. Danube, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i buł. Дунав, rum. Dunăre, ukr. Дунай) - druga co do długości rzeka Europy, w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 2850 km, powierzchnia zlewni - 817 tys. km².

Źródła Dunaju znajdują się w Schwarzwaldzie (Niemcy). Wypływają tam niewielkie rzeki Brigach i Breg, które w miejscowości Donaueschingen łączą się w Dunaj. Dalej rzeka płynie przez Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, oraz Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę aby w Rumunii rozległą deltą ujść do Morza Czarnego. W delcie, która jest dawną zatoką wypełnioną osadami rzecznymi, Dunaj dzieli się na 3 główne ramiona: Kilia, Sulina i Święty Jerzy.

Dunaj płynie przez wiele dużych miast europejskich:
w Niemczech: Ulm, Regensburg
w Austrii: Linz, Wiedeń
na Słowacji: Bratysława, Komárno
na Węgrzech: Budapeszt, Dunaújváros, Mohacz
w Serbii: Nowy Sad, Belgrad
w Bułgarii: Ruse
w Rumunii: Brăila i Galaţi

darmowy hosting obrazków

Dunaj w Budapeszcie  Autor Gabor Eszes


Kontakt
Strona główna

Rzeki nie mają wpływu na darmowe próbki 2014.Info
Valid HTML 4.01 Transitional
Sympatia.pl